wtorek, 19 lipca 2016

Listy od nieznajomego


Dramat (2013) – Izrael
na podstawie powieści Yossiego Avni-Levy „Ogród umarłych drzew”
reż. Yariv Mozer
główne role: Yoav Reuveni (Boaz), Moran Rosenblatt (Noa), Yariv Mozer (Profesor Richlin)
film trwa: 1 h 22 min.
dostępny w sieci – z polskimi napisami


Dzisiaj przyszła pora, by zaprezentować Wam produkcję tak mało znanego i niedocenianego kina izraelskiego. W dodatku, jedną z kluczowych ról, zagrał reżyser filmu.

Boaz studiuje lingwistykę na uniwersytecie w Tel Awiwie a popołudniami pracuje w firmie zajmującej się przewozem mebli. Od ponad roku mieszka ze swoją dziewczyną i oboje marzą o studiowaniu w Jerozolimie. Boaz właśnie czeka na odpowiedź z tamtejszej uczelni, o przyznaniu mu stypendium. Codziennie więc sprawdza skrytkę pocztową, lecz zamiast ważnego pisma, znajduje kolejne listy pisane przez nieznajomego.

Boaz, witaj! Nie pytaj kim jestem i skąd cię znam. Sporo o tobie myślę. Jestem zażenowany, siedząc tu, blisko moich roślin, i pisząc do ciebie list, ale nie mam odwagi, by zrobić coś innego.”

Wyznania, jakie padają w listach są coraz śmielsze. To, z kolei, wyzwala w Boazie emocje, które stara się ukryć przed swoją dziewczyną, ale również powracają wspomnienia z wojska i pierwszych doświadczeń homoseksualnych. Noa czuje, że dzieje się coś niedobrego. Przeszukując biurko ukochanego, znajduje jeden z miłosnych listów.
Boaz nie wie, kto jest nadawcą listów, ale wie, że tajemniczy wielbiciel obserwuje go, więc chłopak uważnie przygląda się otaczającym go mężczyznom: na uczelni, w bibliotece, w autobusie, czy na ulicy, a nawet w warsztacie samochodowym należącym do znajomego.
Dotychczas uśpione pragnienie miłości męsko – męskiej, coraz częściej i intensywniej przypomina o sobie.
Noa domyśla się, kim jest autor listów. Idzie więc do niego i prosi, aby zostawił Boaza w spokoju...



czwartek, 14 lipca 2016

Męsko-damska rzecz


Komedia romantyczna (2006) – USA, Kanada, Wielka Brytania
oryginalny tytuł – It's a Boy Girl Thing
reż. Nick Hurran
główne role: Samaire Armstrong (Nell Bedworth), Kevin Zegers (Woody Deane)
film trwa: 1 h 34 min.
dostępny w sieci – z polskim lektorem


Nell i Woody chodzą do jednej szkoły, mieszkają naprzeciwko siebie i wzajemnie się nienawidzą. Co rusz, jedno drugiemu dokucza, robi brzydkie kawały, i nic nie zapowiada kresu wszelkich złośliwości. Na dodatek, ich rodziny, od lat, żyją w niezgodzie.
Nell jest bardzo dobrą uczennicą, jej pasją jest literatura i poezja. Dziewczyna zamierza dostać się na renomowaną uczelnię. Właśnie zbliża się termin rozmowy, od której zależy, czy Nell uda się zrealizować marzenie i dostać na Yale, czy nie.
Woody – kapitan szkolnej drużyny futbolowej – jest przystojny, wysportowany, ma atrakcyjną dziewczynę i spore grono znajomych. Marzeniem Woody'ego jest dostanie się do dobrego college'u, dzięki swoim wynikom w sporcie. Właśnie trwają przygotowania do meczu, który może odmienić życie chłopaka.
Podczas szkolnej wycieczki do muzeum, Nell i Woody, kłócą się po raz kolejny, w pobliżu figury azteckiego bożka czarnej magii. Następnego ranka Nell odkrywa, że ma ciało Woody'ego, a Woody – ciało Nell.
Jak zakończy się ta zabawna, a zarazem romantyczna historia? Sami zobaczcie :)


poniedziałek, 4 lipca 2016

Dziewczyna z portretu


Biograficzny (2015) – Belgia, Dania, Niemcy, USA, Wielka Brytania

na podstawie powieści: Davida Ebershoffa „Dziewczyna z portretu”

reż. Tom Hooper

główne role: Eddie Redmayne (Einar Wegener / Lili Elbe), Alicia Vikander (Gerda Wegener)

film trwa: 2 h

dostępny w sieci – z polskim lektorem


Ten niezwykły film ukazuje historię małżeństwa dwojga artystów malarzy: Einara i Gerdy Wegener. Einar jest już uznanym artystą, malującym głównie pejzaże, jakie pamięta z dzieciństwa. Jego żona jest portrecistką, która dopiero pracuje na przyszły sukces.

Pewnego dnia, gdy nie pojawia się modelka Gerdy, ta prosi męża, aby zechciał pozować w zastępstwie. Einar zakłada na siebie pończochy i suknię modelki, i początkowo, razem z żoną, traktują to jak świetną zabawę. Czy dla Einara to naprawdę tylko zabawa? Nie. Kobiecy strój wyzwala w artyście pragnienie tłumione i ukrywane od wielu lat – pragnienie funkcjonowania jako kobieta.

Einar coraz częściej pozuje żonie, wcielając się w postać, której nadają imię – Lili. Jednak z czasem, przeistaczanie się w kobietę, w zaciszu domu, staje się niewystarczające. Lili zaczyna więc uczestniczyć także w przyjęciach, przedstawiając się jako siostra Einara i wzbudzając niemałe zainteresowanie wśród mężczyzn. Z jednym z nich zaczyna romansować, co ma fatalny wpływ na pożycie małżeńskie.

Wreszcie szczera rozmowa, uświadamia Gerdzie, że albo opuści męża, którego nie przestała kochać, albo pomoże mu w urzeczywistnieniu siebie. Aby tak się stało, Einar decyduje się poddać dość ryzykownej korekcie płci...
 
Notka biograficzna:

Lili Elbe przyszła na świat w Danii, 28 grudnia 1882 roku, jako Einar Mogens Wegener.

Już w latach 20-tych XX w. regularnie pokazywała się publicznie w kobiecych strojach i przedstawiała jako Lili, siostra Einara.

W 1930 roku przeszła pierwszą operację korekty płci i przyjęła oficjalne imię i nazwisko – Lili Elbe. Od tego czasu porzuciła malarstwo, z którym jako Lili już się nie utożsamiała. Zmarła w Dreźnie, 13 września 1931 roku, krótko po ostatniej operacji korygującej płeć. 


Lili Elbe w 1926 r.
 

sobota, 2 lipca 2016

Albert Nobbs


Dramat (2011) – Irlandia, USA, Wielka Brytania, Francja
reż. Rodrigo Garcia
główne role: Glenn Close (Albert Nobbs), Janet McTeer (Hubert Page), Mia Wasikowska (Helen)
film trwa: 1 h 54 min.
dostępny w sieci – z polskim lektorem


XIX-wieczny Dublin. Albert Nobbs jest pracownikiem jednego z hoteli. Cichy, skromny, pracowity – pod męskim odzieniem ukrywa kobiece ciało. Każdy zarobiony grosz odkłada, by zrealizować największe marzenie: własny sklepik z tytoniem. Marzy również, że sklep poprowadzi razem z nim przyszła... żona.
Czy marzenie Alberta o ożenku jest realne? Jak się okazuje, nie jest niemożliwe. W hotelu pojawia się Hubert Page, który został wynajęty do pomalowania jednego z pomieszczeń. Zbieg okoliczności sprawia, że Hubert odkrywa tajemnicę Alberta i wyjawia mu swoją – fizycznie też jest kobietą, ale żyjąc jako mężczyzna udało mu się ożenić z kobietą, którą kocha. Ośmielony tym wyznaniem, Nobbs zaczyna spotykać się z Helen, pokojówką pracującą w tym samym hotelu, a nawet proponuje jej małżeństwo...

Przyznam szczerze, że po raz pierwszy miałem problem z otagowaniem filmu. W tej produkcji rzeczy oczywiste przestają być oczywiste, nic nie jest jednoznaczne, a na wiele pytań nie znajdujemy odpowiedzi.
Odnoszę wrażenie, że było to celowe zamierzenie twórców filmu, którzy – niczym głos z off-u – podszeptują: „Tak jest, jak się państwu zdaje”.