sobota, 28 maja 2016

Odruch serca


Dramat (2014) - USA
reż. Ryan Murphy
główne role: Mark Ruffalo (Ned Weeks), Matt Bomer (Felix Turner), Taylor Kitsch (Bruce Niles), Julia Roberts (Emma Brookner)
film trwa: 2 h 13 min.
dostępny w sieci – z polskim lektorem
Historia oparta na autobiografii Larry'ego Kramera.


Odruch serca” to drugi z filmów, który polecił mi As. Obejrzałem go dwukrotnie, licząc na to, że po drugim razie będzie mi łatwiej pokonać emocje, a tym samym opisać fabułę. Teraz wiem, że nawet oglądając film po raz trzeci, czwarty czy dziesiąty, emocje będą takie same.

Rok 1981. Świat gejów, po rewolucji seksualnej, w którym królują: seks, zabawa i „wolna miłość” – zostaje nagle zburzony, gdy coraz więcej homoseksualnych mężczyzn zapada na ciężką chorobę o gwałtownym przebiegu, kończącą się zgonem. To choroba nowotworowa – mięsak Kaposiego, któremu towarzyszy całkowita utrata odporności organizmu.
Medycyna jest w tym przypadku bezradna. Lekarze nie znają przyczyny coraz liczniejszych zachorowań, podejrzewają jednak, że choroba może być przenoszona drogą płciową, wobec czego zalecają wstrzemięźliwość seksualną. Jednak wielu mężczyzn traktuje te zalecenia lekceważąco.
W Nowym Jorku zawiązuje się grupa, która ma wspierać osoby chore. Pomysłodawcą grupy jest Ned Weeks, który zamierza również poruszyć wszelkie struktury władzy, lokalnej i państwowej, by zebrać środki finansowe na badania i walkę z tajemniczym wirusem. Ned nie konsultując swoich działań z członkami grupy, staje się „czarną owcą” w środowisku gejowskim. Jedynie, cichego wsparcia udziela Nedowi jego ukochany – Felix oraz Tommy – jeden z członków grupy.
Gdy umierają kolejni znajomi i przyjaciele Neda, ten, mimo ostrzeżeń Bruce'a – szefa grupy, jeszcze bardziej intensyfikuje swoje działania, przez co zostaje usunięty z grupy w trybie natychmiastowym.
Nie jest to jedyna walka Neda, jaką toczy. W pewien sposób walczy też z własnym bratem – prawnikiem, chcąc by jego kancelaria wsparła kampanię pozyskiwania funduszy od władz. Ale najtrudniejszą walką jest batalia o życie Felixa, u którego wystąpiły charakterystyczne objawy choroby.
Miłość, bezradność, rozpacz, strach, śmierć... I świadomość widzów, że opowieść jest prawdziwa.




4 komentarze:

  1. To dość nietypowe, jak dla mnie, bo to dramat, ale podobał mi się ten film. Dobre kino.
    As

    OdpowiedzUsuń
  2. Też się zdziwiłem, że mi polecasz, ale tym bardziej chętnie go obejrzałem.

    OdpowiedzUsuń
  3. TO jeden z moich ulubionych filmów ponieważ mocno utożsamiam się z Larrym Kramerem, który w tamtych czasach, często wbrew środowisku LGBT uważał, że trzeba walczyć o swoje prawa i ogłaszać światu, że rządzący tak naprawdę mają w d... los osób umierających na AIDS. Po śmierci Nancy Reagan po raz kolejny okazało się, że miał rację. Prawica w USA chciała z niej zrobić bohaterkę ale organizacje LGBT opublikowały materiały, z których wynika, że za rządów jej męża całkowicie marginalizowano problem, a określenia AIDS Ronald Reagan użył po raz pierwszy dopiero w 1985 roku. Tu fragment filmu, który wyjątkowo mi się podoba https://www.youtube.com/watch?v=3JI-iYLNUGQ

    OdpowiedzUsuń
  4. Tacy ludzie są bardzo potrzebni, choć często nierozumiani nawet przez środowisko, na rzecz którego walczą.
    Też jestem zdania, że gdyby wszyscy mieli siedzieć cicho, to może od razu wybrać opcję proponowaną kiedyś przez Julka Machulskiego i zacząć żyć pod ziemią...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za skomentowanie wpisu. Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu.